W dniach od 1 do 2 października 2021 r. kilkudziesięciu uczniów z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim uczestniczyło w jubileuszowym X Rajdzie Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D.

Młodzież wędrowała ulicami i ścieżkami powiatu szczecineckiego, drawskiego i łobeskiego, upamiętniając polskich oficerów – jeńców Oflagu II D, którzy w 1945 roku zmuszeni byli do ewakuacji do obozu w Sandbostel i innych obozów. Uczestnicy rajdu przemierzali fragment trasy, którą wędrowali bohaterowie tamtych dni. W tym roku, po wizycie na terenie dawnego obozu, pieszą wędrówkę rozpoczęli w Drawsku Pomorskim, by dojść do Ginawy, Brzeźnicy, Łobzowa i innych miejsc związanych z pobytem jeńców.

Organizatorem rajdu jest nauczyciel geografii Paweł Łuczko, a opiekunami młodzieżybyli także Adam Stąporek, ks. Przemysław Gracek oraz Krzysztof Wójciak.
Serdeczne podziękowania należą się Burmistrz Węgorzyna Monice Kuźmińskiej oraz sołtysowi Wiewiecka Robertowi Wrzeszczowi za pomoc w realizacji projektu, gościnę i zaangażowanie w zapewnienie uczestnikom rajdu licznych atrakcji. Dzięki ich staraniom młodzież mogła poznać historię migracji ludności Pomorza z ust Kazimierza Rynkiewicza – redaktora Tygodnika Łobeskiego. Niezwykłą wiedzą dotyczącą m.in. grodzisk i kurhanów regionu podzielił archeolog, Bogdan Przybyła, prezes Łobeskiej Fundacji Archeologicznej. O postawie patriotyzmu, działaniach i organizacji akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” opowiadał Wojciech Woźniak ze Szczecina. Na terenie Oflagu II D o losach jeńców opowiadał Przyjaciel kaliskiego Liceum dr Tomasz Skowronek, wicedyrektor RDLP wSzczecinku. Kilka chwil poświęcił także młodzieży i przekazał podczas przystanku w Bornem Sulinowie garść ciekawostek związanych z losami jeńców - Dariusz Czerniawski – Kierownik Budynku Kulturalno-Oświatowego w Bornem Sulinowie i także Przyjaciel Liceum w Kaliszu Pomorskim.

Po wizycie na terenie Oflagu i oddaniu czci tysiącom jeńców uczestnicy rajdu przejechali do Drawska Pomorskiego, skąd po posiłku i chwilach refleksji na cmentarzu wojennym i przy grobie zmarłego absolwenta Krzysztofa Krupińskiego, mogli wyruszyć na pieszą wędrówkę w kierunku Ginawy przez Jankowo i Woliczno. Osiemnaście kilometrów udało się pokonać stosunkowo szybko i przed wieczorem dotrzeć do świetlicy w Ginawie, gdzie czekał ciepły posiłek i ognisko. To zasługa pań z Ginawy i sołtysa Wiewiecka Roberta Wrzeszcza. Wieczorna msza święta, którą celebrował ks. Przemysław Gracek w intencji jeńców Oflagu IID i gospodarzy tego miejsca, to ważny duchowy wymiar rajdu.Drugi dzień rajdu to 15 km wędrówki po opuszczonej Brzeźnicy, ruinach miejscowości Łobzów, w której nocowali jeńcy. Spacer wśród dawnych kurhanów i grodzisk, opowieści archeologa Bogdana Przybyły oraz sołtysa Wiewiecka był niezwykłą podróżą w czasie. Patriotyczne wskazówki i przykład Wojciecha Woźniaka, pomysłodawcy akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach", uwieńczone zostały oddaniem czci uczestnikom Powstania Warszawskiego dokładnie w rocznicę zakończenia powstania.

Kilometry wędrówki w towarzystwie Burmistrz Węgorzyna Moniki Kuźmińskiej, sołtysa, opiekunów Adama Staporka i Krzysztofa Wójciaka z grupą niestrudzonych wędrowców - uczniów i absolwentów, minęły szybko i w dobrej pogodzie. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do Kalisza Pomorskiego.

X rajdu jest jednym z działań w ramach projektu „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego.