Prace ilustratora literatury dziecięcej Jana Marcina Szancera można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich. Artysta ilustrował m.in. wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy baśnie Andersena.

"Szancer dla kilku pokoleń jest magiem, legendą polskiej ilustracji książkowej. Bez wątpienia jest jednym z najbardziej popularnych ilustratorów" – powiedziała dyrektorka Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Barbara Igielska.

Wśród prezentowanych prac można zobaczyć m.in. Pana Kleksa, Ali Babę czy Pchłę Szachrajkę. "Bardzo dużo przestrzeni jest zaanektowanych przez bohaterów i bohaterki ilustracji Szancera. Z nimi możemy wchodzić w pewien układ, w dialog. Zapraszają nas do świata, wychodzą z książek, ale też zapraszają, aby do nich z powrotem wejść" – powiedziała przedstawicielka działu edukacji Zamku Książąt Pomorskich Agata Ilnicka.

Poza ilustracjami wystawa składa się też z instalacji dla najmłodszych, m.in. szafy z podwójnym dnem, sceny teatralnej, ściany do zapisywania swoich lęków i lustra do malowania.Wystawa posiada też drugą linię narracyjną, przeznaczoną dla widzów dorosłych. Obejmuje ona opowieść o losach Szancera oraz skomplikowanych i dramatycznych doświadczenia polskich Żydów w XX wieku.

Ekspozycja "Szancer, wyobraź sobie!" przygotowana została przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. W Szczecinie można ją oglądać do 20 marca. (PAP)

autorka: Małgorzata Miszczuk

misz/ agz/